تبلیغات
فرهنگستان - مطالب هفته سوم اسفند 1395
فرهنگستان
وقتی دردی آزارت نمیدهد نمیتوانی دست به قلم ببری!چون وظیفه هر قلمی دردمندانه نوشتن است نه نوشتن!
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


قلم از موارد سوگند باریتعالی میباشد، بنا بر این حرمتش واجب است پس همیشه نوشتن رهگشا نیست!آنچه از قلم باید بتراود بارقه و رنگ و بوی دردمندانه آنست!درد بسیار است و قلمم یخ زده و مبهوت!قلمم از مجازات و تاوان در مقابل جرم و گناه نکرده غمگین است؟!
(( علی اشرف قلیزادگان))

مدیر وبلاگ :علی ابراهیم زاده
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر دوستان ارجمند در مورد این مطالب چیست در صورتی که نظرتان گزینه ضعیف است چه پیشنهادی دارید

حجاب دستور خدای بزرگ برای بانوان مسلمان است، از حدود 9 سالگی که دختران به سن تکلیف می رسند، می توان حجاب را برایشان جذاب و زیبا کرد.


حجاب را برای اطرافیانت زیبا کن

 

خودش با حجاب بود، اما خاطره ی خوبی از افرادی که او را به حجاب امر کرده بودند، نداشت، دلش پشت ویترین مغازه ای بود با کیف و کفش نارنجی، همان ده یازده سالگی، تازه واجبش شده بود، در دلش قند آب می کردند که دیگر خانم شده، وقتی نماز می خواند، فرشته ها را دور خودش حس می کرد، اما دل است دیگر، کیف و کفش نارنجی می خواهد، کفش هایی با پاشنه که وقتی راه می رفت صدای تق تق می دادند، بهشان می گفت: کفش های تق تقی.

_نه، تو دیگه واجبت شده و نباید از این رنگ ها بپوشی، فقط رنگ های تیره...این صدای مادرش بود، بانویی که از سر تا پا سیاه می پوشید، کیف هایش هم سیاه بود، حتی کیف پول هایش که درون کیفش بود، در خانه هم فقط رنگ های تیره!

انگار نمی دانست، در روایات اسلامی در غالب موارد استفاده از پوشش های سیاه نهی شده، در روایتی آمده که از جمله تعالیم حضرت علی علیه السلام به یارانش این بود: لباس سیاه مپوشید چرا که پوشش فرعون بود. مستند الشیعه، ج 1، ص 295.

لباس سیاه مپوشید چرا که پوشش فرعون بود.

در خبر دیگری آمده که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم استفاده از رنگ سیاه را در پوشش ها ناخوش داشت. الکافی، ج 6، ص 449.

نمی دانست چرا خانواده و به خصوص مادرش اینقدر به رنگ سیاه علاقه داشتند، چرا فقط رنگ های تیره را برای دختر نوجوانش که سرشار از زندگی و شادی بود، می پسندیدند!

در کتابی خوانده بود: رسول خدا، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله و سلم، لباس سبز رنگ را دوست داشتند، ولی بیشتر لباس هایشان سفید بود و می فرمودند: "بپوشید جامعه سفید که آن نیکوتر و پاکیزه ترین رنگ ها است و مرده های خود را در آن کفن کنید." و همینطور «به زندگان و مردگان خود سفید بپوشانید». وسائل الشیعة، ج 3، ص 356 

به حجاب خودش نگاه کردم، تلفیقی از رنگ سبز و سفید، آنهم در این شهر آلوده، خندید و گفت: من برای حجابم رنگ های شاد البته بدون جلب توجه انتخاب کرده ام، آرایش نمی کنم اما مرتب و منظم هستم.

دخترش را صدا کرد، دختری بود تقریبا ده یازده ساله که به سرعت به سمتش دوید، او هم با حجاب بود، اما رنگ های شادتر از مادرش، رنگ هایی مناسب یک کودک شاد و با حجاب، ادامه داد: برای دخترم یک هدبند خریده ام که در حین بازی اگر روسری اش کنار رفت، موهایش بیرون نیاید، او را به خاطر حجابش از بازی محروم نمی کنم، لباس هایش را آزاد تر انتخاب می کنم.

خوش اخلاق هم بود، لبخند زیبایش را هنوز به یاد دارم.

خدا را شکر یک همسایه ی خوب به پستش خورده بود و از اخلاق و حجاب زیبایش، جذب حجاب شده بود، بعد هم تحقیق و شرکت در کلاس های مذهبی، وگرنه معلوم نبود که الان با چه قیافه ی هفت رنگی به کوچه و خیابان می آمد.

خودش می گفت مادرش هیچوقت نمی خندید، و می گفت زن باید سنگین باشد، انگار سنگینی یک زن با ابروهای درهم رفته وزنه می گیرد، دلش برای مادرش می سوخت، اهل تحقیق و مطالعه نبود و خودش را در سنت های زشت زمانه غرق کرده بود، تصور می کرد با محروم کردن دخترش از بازی و پوشانیدن رنگ های تیره به او، می تواند با حجابش کند.

خدا را شکر یک همسایه ی خوب به پستش خورده بود و از اخلاق و حجاب زیبایش، جذب حجاب شده بود، بعد هم تحقیق و شرکت در کلاس های مذهبی، وگرنه معلوم نبود که الان با چه قیافه ی هفت رنگی به کوچه و خیابان می آمد. 

یک گفتگوی ساده ی چند دقیقه ای در صف یک فروشگاه بزرگ، جلوی من بود، به رفتارش با خانم صندوقدار که نگاه کردم، فهمیدم او را هم تحت تاثیر نگاه مهربان و اخلاق خوبش قرار داده، انگار حس می کرد حالا که تاج زیبای حجاب را بر سر دارد، باید رفتارش در شان یک بانوی با حجاب باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 19 اسفند 1395

کامل بودن یا نبودن رابطه مکملی با mRNA هدف، تفاوت کلیدی دو مسیر است.

خاموشی rna

در مطالب قبل در مورد رونویسی و همانندسازی RNA و شناخت انواع RNA با هم آشنا شدید، حال در ادامه خاموشی RNA را بررسی می کنیم.

خاموشی ژن

در حیوانات در دو سطح رونویسی و پس از رونویسی اتفاق می افتد. خاموشی در سطح رونویسی (TGS) در اثر متیلاسیون پروموتور رونویسی ژن هدف، و خاموشی پس از رونویسی (PTGS) با مداخله در ساختار تک رشته ای mRNA ژن هدف وتخریب و توقف بیان آن، رخ می دهد.RNA مداخله گر (RNAi) اصطلاح كلی است كه به تکنولوژی خاموشی پس از رونویسی توسط RNA دو رشته ای اطلاق گردیده و در گیاهان با اصطلاح PTGS عنوان می شود .

خاموشی RNA پدیده ای است که در آن بیان ژن با هدایت انواعی RNA مهار می شود. در اینجا به دو فرآیند سیتوپلاسمی که در آنها رده هایی از RNA های دو رشته ای کوچک به طول 20 تا 24 نوکلئوتید، با خاموشی RNA بیان ژن های هدف را تنظیم می کنند می پردازیم که عبارت است از: 

خاموشی rna

هر mRNA بالغ یوکاریوتی شامل یک ناحیه رمز کننده است که توالی آن به توالی پروتئین ترجمه خواهد شد. ناحیه رمز کننده در دو طرف با توالی هایی دیگر احاطه شده است. این توالی ها نواحی ترجمه ناشونده نام دارند و شامل خاموشی rna هستند.(شکل 1)

خاموشی rna

شکل1: طرحی از یک mRNA بالغ یوکاریوتی

RNA های تداخل کننده کوچک (کوتاه) یا siRNA ها دسته ای از RNA های دو رشته ای کوچک هستند که در آنها توالی یکی از دو رشته، مکمل توالی بخشی از UTR یک یا چند Mrna در سلول است که mRNA های هدف این siRNA هستند، پایداری آنها توسط این siRNA کنترل می شود.  حال در اینجا خاموشی ژن در گیاهان را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

مطالعات انجام شده در زمینه خاموشی ژن در گیاهان نشان می دهند که خاموشی ژن می تواند در نتیجه جلوگیری از رونویسی ژن و یا تخریب mRNA رونویسی شده باشد. به عبارتی خاموشی ژن در دو سطح رونویسی ژن و پس از آن اتفاق می افتد.خاموشی ژن در سطح رونویسی (TGS) در اثر متیلاسیون پروموتور مربوط به رونویسی ژن هدف رخ می دهد. 

در این نوع خاموشی (TGS) که در هسته سلول انجام می شود بطور کلا ژن هدف رونویسی صورت نمی گیرد. اما خاموشی پس از رونویسی (PTGS) تأثیری بر میزان رونویسی ژن ندارد و با مداخله در ساختار تک رشته ای mRNA ژن هدف باعث تخریب mRNA در سطح سیتوپلاسم و موجب توقف بیان آن می شود. RNA مداخله گر(RNAi) یك عبارت كلی است كه در مورد تکنولوژی خاموشی پس از رونویسی بر مبنای دو رشته ای کردن mRNA ژن مورد نظر به کار می رود و در موجودات مختلف با عبارات مترادفی عنوان می شود ، RNA مداخله گر در گیاهان با عنوانPTGS مطرح می شود.

خاموشی rna

مزایای کاربرد تکنولوژیِ RNA مداخله گر:

درجه بالایی از تخصص در خاموشی ژن

 قدرت عمل بالا و کارآیی زیاد ( تنها تعداد کمی از مولکول های RNA دو رشته ای هر سلول به مداخله موثر نیاز دارند.)

 قابلیت القاءخاموشی در مراحل پیشرفته رشد.

 خاموشی سیستماتیک

اجتناب از مشکل ها با ع
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 19 اسفند 1395

اهمیت دعا، در آموزه های دینی بسیار است. از مهمترین آیات قرآن در بیان ارزش دعا نزد خداوند و فضیلت انقطاع از خلق، آیه ۶۰ سوره غافر است که مردم را به دعا کردن امر می‌کند و نوید اجابت می‌دهد و دعا را عبادت می‌شمرد و ترک‌کننده عبادت خدا از سر بزرگی‌طلبی را از دوزخ بیم می‌دهد.

فراوری: آمنه اسفندیاری - بخش اخلاق و عرفان اسلامی

دعا، مناجات، اجابت، نیایش

دعا، عرض نیاز به درگاه الهی و خواستن نیازمندیها از اوست که از فیض و فضل نامتناهی اش به نوید ادعونی استجب لکم، هر که او را بخواند درهای سعادت به روی او، گشاده شود، چرا که بندگان به او نیاز دارند و امید گنهکاران تنها به فضل اوست.

در این نوشتار با بیان چند داستان کوتاه به بررسی مسئله ی دعا می پردازیم:

بیا با هم دعا كنیم

حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ كه بیابانگردی از كارهای معمولی او بود، روزی تنها در بیابان عبور می‎كرد، باران شدید بارید، و او را غافلگیر كرد، او به هر طرف می‎دوید و می‎نگریست پناهگاه نمی‎دید كه به آنجا رود، در این جست و گریز ناگهان چشمش به شخصی افتاد كه در مكانی مشغول نماز بود، ‌به سوی او روان شد وقتی به او رسید، آنجا را محل امن یافت.

پس از آنكه آن شخص از نماز فارغ شد، عیسی ـ علیه السّلام ـ بعد از احوال پرسی به او فرمود: بیا با هم دعا كنیم تا باران بایستد. آن شخص گفت! «ای مرد»! چگونه دعا كنیم، با اینكه چهل سال است در اینجا به عبادت مشغولم، ‌تا خدا توبه مرا قبول كند، ولی هنوز معلوم نیست كه توبه‎ام قبول شده باشد،‌زیرا از خدا خواسته‎ام نشانه قبولی توبه‎ام این باشد كه پیامبری از پیامبرانش را به اینجا بفرستد.

عیسی ـ علیه السّلام ـ به او فرمود «من عیسی پیغمبرم» بنابراین معلوم می‎شود كه توبه تو قبول شده است. تو چه گناهی كرده‎ای؟ او گفت: روزی تابستان بیرون آمدم، هوا بسیار گرم بود، گفتم: عجب روز گرمی است «كه یك نوع شكایت به خدا است»

دعا، عرض نیاز به درگاه الهی و خواستن نیازمندیها از اوست که از فیض و فضل نامتناهی اش به نوید ادعونی استجب لکم، هر که او را بخواند درهای سعادت به روی او، گشاده شود، چرا که بندگان به او نیاز دارند و امید گنهکاران تنها به فضل اوست

چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود

روزی ابراهیم ادهم در بازارهای بصره عبور می‌كرد و مردم اطرافش را گرفته و گفتند: ابراهیم!‌ خداوند در قرآن مجید فرموده «ادعونی استجب لكم» مرا بخوانید جواب می‌دهم شما را، ما می‌خوانیم ولی دعای ما مستجاب نمی‌شود.

ابراهیم گفت: علتش آن است كه دل های شما بواسطه ده چیز مرده است «دعایتان صفائی ندارد و دل های پاك و بی‌آلایش نیست» پرسیدند آن ده امر چیست؟ گفت: اول آنكه خدا را شناختید ولی حقش را ادا ننمودید. دوم: ‌قرآن را تلاوت كردید ولی عمل به آن نكردید. سوم:‌ ادعای محبت با پیغمبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ نمودید ولی با اولادش دشمنی كردید. چهارم: ادعا كردید با شیطان عداوت و او را دشمن هستیم ولی در عمل با او موافقت نمودید. پنجم: می‌گویید به بهشت علاقمندیم امّا برای وارد شدن در بهشت كاری انجام نمی‌دهید. ششم: گفتید از آتش جهنم می‌ترسیم ولی بدن‌های خود را در آن افكندید. هفتم: به عیب جویی مردم مشغول شدید و از عیب خود غافل ماندید. هشتم: گفتید دنیا را دوست نداریم و ادعای بغض آن را نمودید ولی با حرص جمعش می‌كنید. نهم: اقرار به مرگ دارید ولی خویشتن را مهیا برای آن نمی‌كنید. دهم: مردگان را دفن نمودید امّا از آنها عبرت و پند نگرفتید. این علل ده گانه است كه باعث مستجاب نشدن دعای شما می‌شود.

این دعا به استجابت رسید

نقل می‌كنند مرحوم ملا محمد تقی مجلسی (ره)، شبی برای نماز شب از خواب برخواست پس از نماز به دعا مشغول شد، در دعا احساس كرد حال عرفانی مخصوصی پیدا كرده كه گوئی اگر دعا كند دعایش به استجابت می‌رسد،‌ در این فكر بود كه چه دعای مفید و پربهره‌ای كند، ناگهان پسرش محمدباقر كه آن وقت كودك شیرخواری در گهواره بود به گریه افتاد، ملا محمد تقی متوجه محمدباقر شد و برای او این گونه «به این مضمون» دعا كرد:

دعا سدی در برابر گناه و انحراف است و مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد. دعا انسان را متکی به خدا و مستقل می سازد و از اتکای به دیگران بی نیاز می کند. دعا کلید و وسیله قرب الهی لب عبادت و مغز و اساس طاعات و حیات روح است. دعا موجب نزول برکات و شرح صدر در انسان می شود، آری دعا در فرد و اجتماع اثر سازنده و حیاتی دارد.

خداوندا به این پسر، آن گونه توفیق عنایت فرما كه وقتی بزرگ شد، آثار و تعالیم پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و امامان را تا آخرین حد امكان نشر بدهد و به جهانیان برساند. این دعا به استجابت رسید و همانگونه كه او خواسته بود، پسرش بهترین توفیق را در نشر تعالیم و معارف و روایات اسلامی پیدا نمود، كه تألیفاتش از صد تألیف تجاوز می‌كند، از عربی و فارسی.

علی (علیه السلام) پیغام داده من دعا كنم

در زمان مرحوم شیخ جعفر كاشف الغطاء كه از علمای بزرگ نجف اشرف بودند قحطی عجیب آمد، مردم محتاج باران شدند به حضور شیخ آمدند از او خواستند دعا كند، شیخ آمد و دعا كرد و میان حرم امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ عرض كرد: ای مولای من مردم محتاج باران می‌باشند با این همه نماز و دعا، خداوند اثری بر دعاهای مردم نمی‌گذارد، از خداوند بخواهید عنایتی بفرماید. در عالم خواب شیخ دید حضرت كنار بالینش آمدند فرمودند: فلان مرد قهوه‌ چی در بین راه كوفه و نجف است بگو در مراسم دعا شركت كند، شیخ بیدار شد بین راه كوفه و نجف آمد، دكان مرد قهوه‌چی را پیدا نمود در دكان قهوه‌ چی ماند و شب را در آنجا گذراند. شیخ دید این مرد فقط نماز عادی می‌خواند، دائم الذكر هم نیست به قدر متعارف دعا می‌كند، شیخ نزد قهوه‌ چی آمد و گفت: ای مرد توجه كن كه مولای من امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ تو را وسیله استجابت دعا قرار داده است،‌ علت این ارزش را بگو.

قهوه ‌چی گفت: من شاگرد قهوه‌ چی بودم، مادرم می‌گفت: آرزو دارم تو را داماد كنم. پولی جمع كردم به مادرم دادم دختری برایم خواستگاری كرد مقدمات عروسی من مهیا شد، شب زفاف دیدم عروس خیلی متوحش است به عروس گفتم چرا ناراحتی؟ گفت: داستانم را نقل می‌كنم می‌خواهی مرا بكش می‌خواهی مرا ببخش، من سرمایه بكارت را از دست داده‌ام و حالا حامله هستم و هیچ كس جز خدا نمی‌داند. من گفتم خداوندا حالا بهترین وقت است كه من برای رضای تو از موضوع صرف نظر كنم، و پردة‌ آبروی این زن را ندرم هیچ نگفتم مگر اینكه قول به زنم دادم كه چنانچه تا به حال كس ندانسته از حال به بعد هم كس نخواهد دانست فردا صبح هم اظهار رضایت كردم. تا به حال هم با آن زن زندگی می‌كنم، احدی جز خدا ماجرا را نمی‌داند، شیخ می‌گوید، گفتم ای مرد به حق خدا، عملی بزرگ انجام داده و تسلیم خدا كردی حالا بیا دعا كن.

قهوه ‌چی دست به آسمان بلند كرد و گفت خدایا مردم محتاج رحمت تو هستند علی ـ علیه السّلام ـ پیغام داده من دعا كنم، از پیشگاه تو برای خود و مردم طلب عفو می‌كنم. باران رحمت خویش را نازل فرما، دست های این مردم بلند بود كه ابرها در آسمان ظاهر شد و باران شدید بارید.

کلام آخر: 

دعا سدی در برابر گناه و انحراف است و مانند سایر عبادات اثر تربیتی دارد. دعا انسان را متکی به خدا و مستقل می سازد و از اتکای به دیگران بی نیاز می کند. دعا کلید و وسیله قرب الهی لب عبادت و مغز و اساس طاعات و حیات روح است. دعا موجب نزول برکات و شرح صدر در انسان می شود، آری دعا در فرد و اجتماع اثر سازنده و حیاتی دارد. 

منابع:

سایت حوزه

سایت اندیشه قم

ویکی شیعه

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 19 اسفند 1395

در این گزارش 2 راهکار ساده برای جلوگیری از آسیب رساندن ویروس ها به گوشی های هوشمند را آموزش داده ایم.

 وقتی تلفن همراهتان کند می‌شود و یا به خوبی کار نمی کند، شاید اولین نکته ای که به ذهنتان برسد این باشد که آلوده به ویروس شده است. برخی کاربران گوشی های هوشمند بر این باورند که تنها کامپیوتر، لپ تاپ و....در معرض آسیب از طریق ویروس ها، بدافزار و تروجان ها هستند؛ اما باید گفت همانطور که استفاده از نرم افزارهای متفاوت روی تبلت ها و گوشی های هوشمند افزایش یافته به دنبال آنها مشکلات مربوط به ویروس ها هم بیشتر و پیچیده تر شده‌اند.
 
 چگونه از ویروسی شدن تلفن همراه جلوگیری کنیم؟
 
ویروس ها و بدافزارها به شیوه های متعددی می توانند روی گوشی های هوشمند اثرگذار باشند. گاهی اوقات ممکن است موجب هنگ کردن تلفن همراه شده و با استفاده بیش از حد از حافظه آسیب های جبران ناپذیری را به آن وارد کنند و یا موجب از بین رفتن فایل های مهم شما شوند؛ اما نگران نباشید چاره این کار بسیار آسان است.
 
در این گزارش 2 راهکار ساده اما مفید را به شما آموزش می دهیم که با به کارگیری آنها می توانید تلفن همراهتان را از شر نفوذ و آسیب ویروس ها در امان نگه دارید.
 
بهترین راه برای حذف ویروس از تلفن همراه
 
1. از یک آنتی ویروس معتبر استفاده کنید
شرکت های زیادی هستند که نرم افزارهای آنتی ویروس قدرتمند و در عین حال رایگان را به کاربران ارائه می دهند، شما با استفاده از آنها می توانید تلفن همراه، تبلت و... را ایمن نگه دارید اما نکته ای که قبل از هر چیز باید به آن توجه کنید این است که باید آنتی ویروسی را تهیه کنید که به خوبی شناخته شده و مورد تایید باشد چراکه بسیاری از نرم افزارها برای آسیب رساندن و دسترسی به فایل های خصوصی در قالب یک آنتی ویروس طراحی شده اند.
 
چگونه از ویروسی شدن تلفن همراه جلوگیری کنیم؟ 
 
2. از برنامه های محافظت شده و ایمن استفاده کنید
نرم افزار" Webroot SecureAnywhere" یکی از بهترین برنامه های امنیتی پیشرفته برای کاربران اندروید است که به کمک آن می توانید تلفن همراهتان را از شر نفوذ ویروس ها در امان نگه دارید.

مرور صفحات وب به صورت کاملا ایمن، بازرسی اپلیکیشن ها قبل از نصب، به کارگیری رمز عبور حفاظت شده و.... از جمله ویژگی های بارز این نرم افزار به شمار می رود.

نکاتی برای محافظت تبلت ها و گوشی های هوشمند از ورود ویروس ها:

 • زمانیکه در شبکه های اجتماعی مانند: اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و....مشغول گشت و گذار هستید هرگز بر روی لینک های ناآشنا کلیک نکنید چرا که این امکان وجود دارد، لینک موردنظر حاوی ویروس باشد.
چگونه از ویروسی شدن تلفن همراه جلوگیری کنیم؟
 • هرگز تلفن همراه و یا تبلت خود را به رایانه های ناشناس متصل نکنید؛ قبل از انجام هرکاری از میزان امنیت رایانه موردنظر، آنتی ویروس نصب شده و آخرین به روزرسانی آن آگاه شوید. پس از حصول اطمینان با خیال راحت تلفن همراهتان را به آن متصل کنید.
 • قبل از استفاده از خدمات مختلف در بستر اینترنت از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کنید. بهتر پیش از نصب نرم افزارهای موبایل بانک جهت استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک مطمئن شوید که نرم افزار موردنظر عاری از هرگونه ویروس بوده و توسط  منبع معتبر ارائه شده است. ترجیحا از وب سایت بانک موردنظر جهت دانلود و نصب نرم افزارهای موبایل بانک استفاده کنید.
 • قبل از نصب نرم افزار میزان دسترسی به قسمت های مختلف تلفن همراه، حاوی ویروس نبودن و...را بررسی کنید. برای این کار می توانید از میزان امتیازهایی که کاربران دیگر به نرم افزار موردنظرتان داده اند کمک بگیرید. همچنین بهتر است نرم افزارهای مورد نیازتان را از فروشگاه های آنلاین معتبر تهیه کنید.
 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 19 اسفند 1395

پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی